Türk İşaret Dili Kelime Listesi :
Ana Sayfa | English
Türk İşaret Dili Kelime Listesini Aç
TİD Kursları Hakkında Bilgi
İşaret Dili Nedir?
Türk İşaret Dili (TİD) - Genel
Yeni Kanun
TİD Kelime Listesi
İşitme Engelliler için Bilgiler
Araştırmacılar ve Katılımcılar
Çalışmalarımız
Amaçlarımız
Linkler
Kaynaklar
 

Türk İşaret Dili Kelime Listesi

Kelime listesinde toplam yaklaşık 750 işaret bulunmaktadır.

Bu kelime listesi Türk İşaret Dili hakkında hazırlanan ilk online kaynaktır ve bilimsel bir araştırma yöntemiyle hazırlanmıştır. Bir kavram için kullanılan farklı işaretleri mümkün olduğunca kapsamaya çalışmakta ve geniş kitlelere ulaşmayı amaçlamaktadır. Türk İşaret Dili için daha önce hazırlanmış tek kaynak Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı bir kılavuzdur. (Ankara, 1995)


Kelime Listesinin Hazırlanma Yöntemi

Üç yıllık bir araştırma sürecinin ürünü olan bu kelime listesi, çoğunlukla İstanbul'da kullanılan işaretlerden oluşmaktadır. Bunun nedeni birlikte çalıştığımız işaret bilen kişilerin çoğunun İstanbul'da doğmuş ve okula gitmiş kişiler olmalarıdır.

Araştırmanın ilk aşamasında, İstanbul'da işaret dili kullanan 20 kişinin günluk sohbetleri -Beyoğlu ve Aksaray İşitme Engeliler Dernekleri'nde kameraya alınmıştır. Toplam süresi yaklaşık 10 saati bulan bu veriler, dilbilimsel ve psikolojik yöntemlerle toplanan diğer verilerle birleştirilip, hem TID hem de Türkçe bilen iki ayrı tercüman Nermin Merdanoğlu ve Bilge Çelikok tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Tercüme edilen işaret grupları daha sonra kelimelere bölünüp benzerlikleri karşılaştırılmıştır. Son olarak bu sohbetlerde kullanılan işaretler, erken yaşta işaret dili öğrenmiş 3 ayrı işitme engelli ile kelime listesi için tekrar kameraya çekilmiş ve yine onlar tarafından onaylanmıştır.

Kelime listesinde, kendi araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz işaretlere ek olarak Mary Essex 'in projesi kapsamında toplanan, çeşitli kategorilere ait yaklaşık 200 adet işaret de bulunmaktadır. Bu verileri bizimle paylaştığı için kendisine ayrıca teşekkür ederiz.

Sonuç olarak sitemizde kelime listesi ve kavramsal kategoriler altında toplam yaklaşık 750 işaret bulunmaktadır.

Yine de bu kelime listesi her kavram için Türkiye'de kullanılan bütün işaretleri içermemektedir ve belki de çoğu kez İstanbul'da kullanılan işaretlerle sınırlı kalmaktadır. Bunun için Türkiye genelinde yürütülecek çok daha geniş kapsamlı bir araştırma gerekmektedir.

Kelime Listesinin Kullanımı

Kelime listesi, kullanımı ve öğrenimi kolaylaştırması için iki ana bölümden oluşuyor.

1) Kategoriler bölümü:

  • alfabe
  • sayılar
  • zamanla ilgili kavramlar
  • görsel kavramlar
  • hayvanlar
  • meslekler
  • yer isimleri
  • zamirler
  • anlatımlar

Bu kavram kategorilerine tıkladığınızda ekranın sağ tarafında belirecek olan ilgili alt gruplardan istediğiniz kelimeyi seçerek ilerleyebilirsiniz. Buradan, seçtiğiniz kelimenin karşılığı olan işareti ekranın ortasındaki pencerede kısa bir film olarak görebilir ve her filmi alt tarafında bulunan panelden kontrol edebilirsiniz. Bir filmin üzerine gelip iki kez tıklamanız da o filmi tekrar izlemeniz için yeterlidir.

Bazı kavramların birden fazla işareti olabildiğinden, ortadaki pencerenin başlığından o kelimeye ait kaç adet işaret şekli bulunduğunu da görebilirsiniz.

2) A-Z bölümü:

Alfabetik olarak gruplanmış bu bölümde toplam yaklaşık 750 işaret bulunuyor. Bu bölüme ait pencerenin üst tarafındaki alfabeyi kullanarak her harfe ait kelime listesini ekranın sol tarafında görebilirsiniz.

Seçtiğiniz kelimenin karşılığı olan işaret(ler)i ana pencerede kısa bir film olarak görebilir ve her filmi alt tarafında bulunan panelden kontrol edebilirsiniz. Bir filmin üzerine gelip iki kez tıklamanız da o filmi tekrar izlemeniz için yeterlidir.

İşaretlerin daha iyi anlaşılması amacı ile filmlerin altında, kullanılan el şekilleri de yapılış sırası ile belirtilmiştir. Kelime listesinde kullandığımız el şekillerine ait çizimler Hamburg Notation Sign System (HamNoSys) - Hamburg İşaret Sistemi'nden alınmıştır. TID'de kullanılan fakat bu sistemde bulunmayan el şekilleri için yeni fotoğraflar ekledik. Nijmegen Universitesi'nden Els van der Kooij ve Onno Crasborn'a bu çizimleri Sign Phone veritabanı aracılığı ile bize ulaştırdıkları için teşekkür ederiz.

Sitenin kapsamı ile ilgili düşünceleriniz veya kullanımı sırasında karşılaştığınız problemler için lütfen bize ulaşın.

 
Türk İşaret Dili internet sitesini tüm özellikleriyle kullanmak için Internet Explorer ve Quicktime yazılımları gerekmektedir.
Copyright © 2004 - Aslı Özyürek (Koç University (TR), Max Planck Institute for Psycholinguistics (NL)), Deniz İlkbaşaran (Concordia University), Engin Arık (Purdue University)
elips interactive