Türk İşaret Dili Kelime Listesi :
Ana Sayfa | English
Türk İşaret Dili Kelime Listesini Aç
TİD Kursları Hakkında Bilgi
İşaret Dili Nedir?
Türk İşaret Dili (TİD) - Genel
Yeni Kanun
TİD Kelime Listesi
İşitme Engelliler için Bilgiler
Araştırmacılar ve Katılımcılar
Çalışmalarımız
Amaçlarımız
Linkler
Kaynaklar
 

Araştırmacılar


E-Posta
asli.ozyurek@mpi.nl
asliozu@yahoo.com
 
 
Web Sitesi
http://home.ku.edu.tr/~aozyurek

Dr. Aslı Özyürek

Dr. Aslı Özyürek'in genel araştırma alanı dil ile düşünce arasındaki ilişkilerdir. Boğaziçi Psikoloji Bölümü mezunu olan Özyürek, Chicago Üniversitesi'nden Psikoloji ve Dilbilim doktorası (1997) aldıktan sonra Max Planck Institute for Psycholinguistics'te dil ve gestikulasyon (konuşurken kullanılan el hareketleri) konusunda psikolojik ve dilbilimsel araştırmalar yapmıştır. Özellikle Türkler'in kullandığı el hareketlerini ve çocukların konuşmayı öğrenmelerinde el hareketlerinin rolünü inceleyen Özyürek, Koç Üniversitesi'ndeki görevine başladığı 2000 yılından beri Türk İşaret Dili (TID) üzerinde çalışmaktadır. TID projesinin amacı TID'nin dünya işaret dilleri arasındaki yerini anlamak ve Türklerin konuşurken kullandığı el harekleriyle arasındaki ilişkiyi bulmaktır. Özyürek ayrıca, işiten annelere doğan çocukların evde geliştirdikleri gestikulasyon sistemini de araştırmaktadır.

 

E-Posta
d_ilkba@education.concordia.ca

Deniz İlkbaşaran

Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Deniz İlkbaşaran, bölüm bitirme tezini Türk İşaret Dili'nin cümle yapısı üzerine yazmıştır. Mezun olduktan sonra da Koç Üniversitesi'nde Dr.Aslı Özyürek'in asistanı olarak TID'nin gramer yapısının araştırılması, belgelenmesi ve websitesi oluşturulması üzerinde çalışmıştır. Şu an Corcordia Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Bölümü'nde yüksek lisans yapmaktadır.

 

E-Posta
engin_l_arik@yahoo.com

Engin Arık

Amsterdam Üniversitesi Dilbilim bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamış ve tezini Türkçe ve Türk İşaret Dili görsel-mekansal betimlemeler üzerine yazmıştır. Koç Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Engin Arık, Dr. Aslı Özyürek'in asistanlığını yapmıştır. Şu an Purdue Üniversitesi Dilbilim bölümü doktora öğrencisidir.

 

Türk İşaret Dili ile ilgili çalışan diğer araştırmacılar:

 

E-Posta
u.zeshan@latrobe.edu.au

Zeshan, Ulrike

Alman araştırmacı Dr. Ulrike Zeshan, dünyanın çeşitli bölgelerine ait yaklaşık 15 farklı işaret dili üzerinde çalışmakta ve daha çok Orta Doğu'daki işaret dilleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Daha önce Indo-Pakistan işaret dili hakkında bir kitap yazmış olan Dr. Zeshan da TID'nin gramer yapısı ve eğitimde yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmaktadır.

 

E-Posta
m.essex@hotmail.com

Essex, Mary

Amerikalı Mary Essex, işaret dilinin çocuklara öğretilmesi konusunda uzmandır. 1999 depreminden sonra yıkılan Karamürsel İşitme Engelliler okulunun tekrar açılmasıyla "Mavi Hilal" projesi kapsamında görevlendirilen Essex, o zamandan beri İstanbul'da yaşamaktadır. Kendisi de işitme engelli olan Essex, halen Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Karamürsel ve Göztepe İşitme Engelliler Okulu'ndaki çocuklara işaret dili öğretmek için çalışmalar yapmaktadır.

Kelime Listesinde Yer Alan Katılımcılar


 

Sinem Dal, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi mezunu. Mary Essex'in Mavi Hilal projesi kapsamında Karamürsel A. Gazanfer Bilge İş.En.İlk.Okulu'nda öğretmen yardımcılığı yaptı. Tophane Özürlüler Merkezi'nde Ulrike Zeshan'ın projesi kapsamında geliştirilen TID programının eğitimini verdi. 2004 yılında Sinem'i kaybettik. Çok üzgünüz.

 

E-Posta
hasandikyuva@hotmail.com

Hasan Dikyuva, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu Bilgisayar bölümü mezunu. Bir süredir Hollanda'da TID hakkında araştırmalarını sürdüren Ulrike Zeshan ile birlikte çalışıyor.

 

Nermin Merdanoğlu, uzun yıllar TRT'de işitme engelliler için haber programında tercümanlık yapmıştır. Halen TRT2'de cumartesi sabahları yayınlanan "İki Elin Sesi" programını hazırlayıp sunmaktadır.

 

E-Posta
sulekibar@hotmail.com

Şule Kibar, Göztepe İşitme Engelliler Ortaokulu mezunu ve Açık Öğretim Lisesi'nde eğitimini tamamlamıştır. TRT-2'de yayınlanan "İki Elin Sesi" programında bir süre çalışmıştır. Mary Essex'in Mavi Hilal Projesi kapsamında Karamürsel A. Gazanfer Bilge İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda ve İstanbul Göztepe Dost Eller İşitme Engelliler İlköğretim ve Anaokulu'nda öğretmen yardımcılığı yapmıştır. Yalova Belediyesi Yerel Gündem 21'in projeleri kapsamında kamu görevlilerine TİD kursu vermiştir. Boğaziçi Üniversitesi'nde TİD Öğretmen Tekamül Kursu görmüş olan Şule Kibar 2005 Şubat ayından itibaren Yalova Belediyesi Yerel Gündem 21'in projeleri kapsamında 3 grup halinde TİD eğitimi vermeye başlayacaktır.

 
Türk İşaret Dili internet sitesini tüm özellikleriyle kullanmak için Internet Explorer ve Quicktime yazılımları gerekmektedir.
Copyright © 2004 - Aslı Özyürek (Koç University (TR), Max Planck Institute for Psycholinguistics (NL)), Deniz İlkbaşaran (Concordia University), Engin Arık (Purdue University)
elips interactive