Türk İşaret Dili Kelime Listesi :
Ana Sayfa | English
Türk İşaret Dili Kelime Listesini Aç
TİD Kursları Hakkında Bilgi
İşaret Dili Nedir?
Türk İşaret Dili (TİD) - Genel
Yeni Kanun
TİD Kelime Listesi
İşitme Engelliler için Bilgiler
Araştırmacılar ve Katılımcılar
Çalışmalarımız
Amaçlarımız
Linkler
Kaynaklar
 

Bu internet sitesi Türk İşaret Dili (TID) konusunda yayınlanan ilk sitedir. Aslında uzun bir geçmişe sahip olan TID üzerine henüz hazırlanma aşamasında olanların dışında, bilimsel ve eğitime yönelik yayınlar, sözlük, gramer ya da eğitim kitapları yoktur. Türk İşaret Dili için daha önce hazırlanmış tek kaynak Milli Eğitim Bakanlığı'nın çıkardığı bir kılavuzdur (Ankara, 1995).

Türkiye'deki işitme engelliler okullarında işaret dili eğitimi verilmemektedir ve bu anlamda Türkiye diğer pek çok ülkeden 50 yıl kadar geridedir.

Türkiye'de işaret dili araştırmalarına bir an evvel başlanmalı ve işaret dili sağırların eğitiminde yaygınlaştırılmalıdır. Bu site bu amaca katkıda bulunmak için hazırlanmıştır.

Bu sitenin hazırlanması Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Aslı Özyürek'in Türk İşaret Dili'nin gramer yapısının araştırılması, TID'nin dünyadaki diğer işaret dilleri arasındaki yerinin anlaşılması ve eğitimde yaygınlaştırılmasını amaçlayan daha büyük bir araştırma projesinin parçası olarak hazırlanmıştır. Bu sitenin hazırlanması ve daha büyük proje, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Genç Bilim Adamı Ödülü Programı tarafından desteklenmektedir.

 

 

Duyurular

TİD E-Topluluğuna Katılın

E-Posta adresinizi giriniz.

 
Türk İşaret Dili internet sitesini tüm özellikleriyle kullanmak için Internet Explorer ve Quicktime yazılımları gerekmektedir.
Copyright © 2004 - Aslı Özyürek (Koç University (TR), Max Planck Institute for Psycholinguistics (NL)), Deniz İlkbaşaran (Concordia University), Engin Arık (Purdue University)
elips interactive